Воєнний стан в Україні та мобілізаційні заходи вимагають від громадян, а особливо військовозобов’язаних, військовослужбовців та їхніх сімей, а також власників бізнесу, бути обізнаними в галузі мобілізаційного та військового законодавства.
Стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює перелік підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Відповідно пункту першого частини першої вказаної статті не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами й організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Бронювання військовозобов’язаних працівників – це процедура, яка дозволяє певним категоріям співробітників критично важливих підприємств отримати відстрочку від мобілізації. Це не лише спосіб забезпечити функціонування економіки загалом і критично важливих галузей зокрема, але й можливість зберегти кваліфіковані кадри та продовжити діяльність для підтримки обороноздатності країни.
З 1 грудня 2024 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 року № 1332, яка встановлює нові правила бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і затверджує нову редакцію Порядку № 76.
Відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов'язаним рішеннями Міністерства економіки або були надані засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг до набрання чинності цієї постанови, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 р. Також і рішення щодо визнання підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань в особливий період, які є чинними станом на 1 грудня 2024 р., зберігають свою чинність протягом строку, на який вони прийняті, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
Після оновлення критичності за новими обов'язковими критеріями підприємства зможуть бронювати працівників на довший строк – до 12 місяців, як і раніше.
Для отримання статусу критично важливого підприємства приватні підприємства повинні відповідати двом обов'язковим критеріям: мати середню заробітну плату не менше двох з половиною мінімальних зарплат (це станом на сьогодні приблизно 20000,00 грн.) та не мати боргів перед бюджетами. При чому зарплата працівника, якого бронює підприємство, не може бути меншою двох з половиною розмірів мінімальних зарплат. Третій критерій підприємство обирає самостійно із тих, які зазначені у постанові №76 або в регіональних чи галузевих критеріях.
З метою оптимізації процедури бронювання з 1 грудня 2024 року бронювання працівників здійснюється виключно в електронному форматі через портал «Дія». Система «Дія» сама підтягує актуальну кількість працівників, доступних до бронювання, і перевіряє відповідність вимогам. Дані передаються напряму в реєстр «Оберіг». І відповідно позитивний результат бронювання автоматично відображається в застосунку «Резерв+».
Відзначу, що впровадження бронювання через портал «Дія» дозволило усунути затягування строків розгляду документів та необґрунтовані відмови у бронюванні.
Автор: Адвокат Ірина Міщук
м. Луцьк, вул. Лесі Українки, 10/21
тел.: (050) 432 86 64
тел.: (067) 217 93 91
Опубліковано: "People UA" #3(58) осінь 2024 - зима 2025
Фотограф: Романія Солтисюк