Майбутнє України залежить від її здатності впоратися з внутрішніми викликами та ефективно реагувати на зовнішні загрози. Виконання ключових реформ, зміцнення демократичних інститутів та забезпечення економічного зростання можуть гарантувати стабільний та процвітаючий розвиток країни. Підтримка з боку міжнародної спільноти також відіграє важливу роль у досягненні цих цілей. Майбутнє України залежить від багатьох факторів, включаючи політичні, економічні, соціальні та геополітичні аспекти. Ось кілька ключових напрямків, які можуть впливати на розвиток країни:
Євроінтеграція та політичний розвиток
Для забезпечення економічної стабільності та розвитку України ключовими завданнями є зміцнення демократичних інститутів, боротьба з корупцією, реформи судової системи та вдосконалення державного управління. Успішна реалізація цих реформ сприятиме зміцненню довіри громадян до влади та залученню іноземних інвестицій. Процес євроінтеграції є стратегічним пріоритетом для України. Успішна імплементація Угоди про асоціацію з ЄС та подальше наближення до європейських стандартів можуть відкрити нові можливості для економічного зростання та соціального розвитку.
Економічний, технологічний та соціальний розвиток
Економічне зростання України залежить від успіху у впровадженні структурних реформ, зокрема в енергетиці, аграрному секторі, промисловості та сфері послуг. Інвестиції в інфраструктуру, інновації та розвиток малого і середнього бізнесу можуть стати драйверами економічного підйому. Важливою залишається також співпраця з міжнародними фінансовими інституціями та залучення іноземних інвесторів. Україна має великий потенціал у сфері інформаційних технологій та інновацій. Розвиток IT-сектора, стартапів та технологічних компаній може стати важливим драйвером економічного зростання та підвищення конкурентоспроможності країни на глобальному рівні. Покращення якості життя громадян, доступ до якісної освіти, охорони здоров’я та соціальних послуг є важливими аспектами розвитку України. Зменшення соціальної нерівності та підтримка вразливих верств населення сприятимуть соціальній стабільності та гармонійному розвитку суспільства.
Геополітичний контекст
Геополітичне становище України залишається складним через війну, розв’язаною росією проти України. Важливим завданням є забезпечення Збройних сил України усім необхідним, аби протистояти окупанту. У цьому контексті співпраця з міжнародними партнерами, зокрема з Європейським Союзом та Америкою, є критично важливою для зміцнення обороноздатності та гарантій безпеки.
Яке ж майбутнє чекає Україну після війни – журнал People UA поцікавився у людей, в тому числі й відомих особистостей, експертів у своїх сферах діяльності.
Андрій Ковальчук, генерал-майор Збройних сил України, Герой України, Начальник військової академії: «Після перемоги України війна продовжиться, але внутрішня. Це буде війна між категоріями суспільства: тими, хто захищав, і тими, хто тікав від війни, і тими, хто вболівав, але нічого не робив задля перемоги. Багато проблем буде з тими, хто воював, адже у них є загострене почуття справедливості і вони зустрінуться з несправедливістю і байдужістю. Цьому можна частково запобігти уже сьогодні, якщо влада почне щось робити в цьому напрямку. Передбачаю, що почнеться боротьба за владу. До влади вчергове будуть рватися дилетанти, прихвосні, крадії (та категорія, якій байдуже на цю країну, лише б зберегти награбоване), але для них не так буде все просто, як було. На перших порах будемо боротися зі звичкою, що всі все нам винні, допоки Захід не примусить все робити своїми руками і грати за їх нормами, законами і правилами. В цілому на тлі всіх негараздів очікується бурхливий розвиток в економічному плані за рахунок інвестицій та репарацій».
Вячеслав Рубльов, народний депутат України: «Впевнений, що в України та її народу буде чудове майбутнє, адже про нас знають в кожному куточку земної кулі. Прикро те, що про нашу державу світ дізнався лише з початком повномасштабного вторгнення. Проте ми – непереможні, талановиті та цікаві люди, з багатою історією, самобутніми традиціями, які живуть і господарюють в наймальовничішій країні Європи. Я переконаний, що після нашої перемоги Україна отримає інвестиції від провідних компаній світу і до нас збільшиться туристичний потік. Але найголовніше зараз для нас – перемогти. Для цього ми маємо працювати та робити усе, аби наші захисники та захисниці відчували надійний тил за своїми плечима».
Ірина Горавська, генеральний директор комунального підприємства «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» Волинської обласної ради: «З позиції і розуміння лікаря я хочу пояснити фізіологічні процеси, які будуть відбуватись з нами після завершення війни, яка обов’язково закінчиться перемогою нашої країни. Зараз усі українці знаходяться у стані стресу. Стрес – це емоційна реакція організму людини на подразник, щоб організм зміг мобілізуватися для вирішення проблеми. Що відбудеться з нами після перемоги України? Ми всі відчуємо радість як результат попереднього фізичного та морального напруження. Радість – це емоція, яка заряджає енергією і стимулює людину діяти. І це відчуття радості, перебування в ситуації успіху буде сприяти колосальній працездатності людини, збільшенню продуктивності людського організму і, як наслідок, – прогресу! Ми всі будемо відчувати легкість, перспективу і сенс буття. Це буде шлях дуже швидких позитивних змін в країні! Збільшиться віра у щасливе майбутнє України, і в сім’ях буде більше народжуватись діток».
Юрій Войтенко, директор Північно-Західного регіонального управління ПриватБанку: «Економічну картину в нашій державі я вбачаю нестабільною. Через виїзд за кордон значної кількості наших громадян, а також через мобілізацію вже сьогодні бізнес відчуває кадровий голод. І ця проблема буде тільки поглиблюватись, поки триває війна. Сьогодні роботодавці не поспішають виписувати великі чеки, в першу чергу через невпевненість в завтрашньому дні, але усі скаржаться на нестачу людей. Після перемоги України ситуація зміниться і розгорнеться серйозна боротьба роботодавців за спеціалістів. З іншого боку – ця ситуація надастьнові можливості для людей, які можуть і хочуть працювати. Прогнозую значне зростання заробітної плати, передусім у галузі будівництва і на виробництвах, де традиційно працюють чоловіки».
Юрій Погуляйко, начальник Волинської обласної військової адміністрації: «Після війни, яка закінчиться для України перемогою, усіх нас чекає багато роботи. Над відновленням держави, над зміцненням самоідентичності та місця у світі. Україна ніколи не буде такою, як була. Війна змінила усе та усіх, на жаль. Зруйнувала багато життів. Тому українському суспільству потрібно буде будувати нове демократичне, правове суспільство. Комусь, втративши все, будувати нове життя з нуля, комусь доведеться заново вчитись ходити, комусь –вчитися жити без підтримки втраченої на війні людини… І найголовніше: усім нам доведеться навчитися разом долати труднощі та відбудовувати державу, бо усі разом – ми і будемо державою, яка відновлюватиме економіку та інфраструктуру».
Ірина Дубчук, комерційний директор, співвласник корпорації «Тигрес»: «Дай Боже, щоб усі ми дочекаємось закінчення війни, відвоювали окуповані території України. І дочекалися того моменту, коли усі наші хлопці повернуться додому живими, адже ми дуже молимось щодня, аби скінчилось це кровопролиття. Ми щиро вдячні нашим воїнам за можливість спокійно працювати, всіляко допомагаємо та підтримуємо наше військо. Але я вважаю, що після закінчення російсько-української війни почнеться нова боротьба, тому що ті хлопці, що воювали на передовій, будуть найбільшими експертами в усіх сферах життя, адже вони побували в пеклі і вони бачили те, чого ми, цивільні, не бачили. Думаю, що буде протистояння військових проти нашої влади, бо немає у світі такої країни, яка є під впливом іншої країни, що зараз посягнула на свободу нашого народу, наші землі. Адже тоді наші хлопці підуть до Києва відвойовувати Україну для українців. Справедливо, що Україна повинна бути тільки для українців, які усвідомлюють, що Україна – це наша земля, що ми працюємо і платимо податки тут, спілкуємось українською мовою, бережемо нашу культуру та традиції… Бо те, що зараз відбуваєтьсяв нашій країні, важко назвати демократичною та вільною державою. Я дуже мрію, що війна невдовзі закінчиться перемогою України, але щасливе майбутнє незалежної держави буде тільки тоді, коли в Україні житимуть і працюватимуть свідомі українці в усіх сферах життя. І ті, які зрозуміють це, залишаться в нашій владі працювати, а ті, які не зрозуміють, – їх потрібно викорінювати. Тільки свідомі люди зможуть створити і відбудувати сильну Україну з сильною економікою, бо це довгий і важкийпроцес. Свідомі українці зможуть збудувати нову державу, в якій будуть рости і працювати справжні українці. Я підтримую такий девіз: «Україна лише за українцями!» Наші хлопці зараз є найбільш свідомими українцями, які залишили свої сім’ї, ризикуючи власним життям, пішли на фронт. Дуже не хочеться казати, що війна закінчиться війною, але, коли вони повернуться, тоді у нас буде нова революція, нова перебудова України».
Сергій Балицький, засновник Волинського волонтерського центру «Серця патріотів»: «Від початку війни я їжджу на Схід, аби допомагати нашому війську і хочу сказати, що зараз ситуація на фронті вкрай важка. Вже немає стільки бажаючих воювати, як раніше, активних людей стає все менше і менше. А сила росії, на превеликий жаль, – потужна. Ми не встигаємо виховати і навчити нових українських військових, як росіяни безупинно наступають, руйнуючи усе на своєму шляху. Важко бачити це в реальності. Допоки усі ми, українці, не змінимось і згуртуємось, поки не відбудуться зміни всередині України, поки усі ми свої зусилля не направлятимемо на оборону – ми будемо втрачати наші території та людей. Особливий ривок потрібно зробити до кінця цього літа, а для цього 80 % підприємств нашої країни повинні стати на військові рейки. Варто відмітити, що там, де у 2022 році я міг проїхати, то у 2023 ще проїжджав своїм жовтим волонтерським бусом, проте де проїжджав у 2023, не можу проїхати у 2024, бо це вже сіра зона. Зараз рух боротьби дуже швидкий, і я це бачу, адже через тиждень поїздки на фронт я вже не можу проїхати там, де ми, волонтери, були 7 днів тому. Наша територія стає не нашою. Дуже прикро усвідомлювати, що тисячі людей поклали свою душу й тіло на землі і за землю, яка вже не є Україною. Я свято вірю в перемогу України, бо якби не вірив, то не їздив би 10 років на Схід України. Проте, щоб перемогти, усі ми повинні зробити щось для перемоги нашої країни!»
Юрій Галайда, засновник та директор ТОВ «Бухгалтерський центр «Проф Основа»: «Важко відповісти на це питання коротко, оскільки на сьогоднішній день наша країна перебуває в стані війни, яку самостійно без допомоги світу ми закінчити не взмозі… Всі війни колись закінчуються, і ця скоро закінчиться перемогою України, що стане початком важкого шляху побудови справжньої сильної незалежної країни. На мою думку, існує лише один спосіб,як після війни швидко піднятись з колін і стати на рівні з найкращими країнами світу – це пошук нульової точки,при якій країна збережеться і почне розвиватись швидкими темпами. Основою для розвитку країни буде економіка. Щоб ріст економіки був високим, на мою думку, потрібно зробити такі перші кроки:
зменшити кількість державного апарату (державних службовців) до 20% від наявного та збільшення зарплат в десятки разів тим, хто залишиться;
податки мають бути найменші в світі, але платити мають усі;
бізнес має бути недоторканний (який охороняєтьс язаконом від посягань з боку кого-небудь) та найбільш захищений;
всі офшори і шляхи виводу коштів з України мають стати неможливими, а капітал, що за кордоном, повинен повернутись в Україну без будь-яких додаткових умов;
ухилення від оподаткування, корупція чи будь-які інші порушення мають каратись повною конфіскацією майна і забороною займатись такою діяльністю довічно;
нульова декларація обов’язкова для всіх, все, що було набуто раніше не залежно від того, законно чи не законно, декларується без будь-яких додаткових платежів;
держава повинна бути для людей як сервісний центр, що регулює суспільні відносини, а не каральна машина і годівничка для чиновників та корупціонерів, що є на сьогодні;
для іноземних інвесторів на початку найкращі умови: нульове оподаткування на 10 років, максимальне використання внутрішніх ресурсів та безмитне ввезення високотехнологічного обладнання, наймані працівники виключно українці і т.ін.
Наталка Карпа, заслужена артистка України, громадська діячка, дружина військового: «Сьогодні більшість українців очікує від перемоги якоїсь ейфорії. Люди думають, що перемога – це завершення певного періоду, потім – ми заживемо гарно, добре і квітуче. А насправді перемога принесе нові випробування українському народу. Прийде той момент, коли ми заберемо своє і усвідомимо, що наші території знову належать нам, тоді й настане нелегкий час відновлення країни. Відбудова будинків, інфраструктури, доріг – це, звичайно, добре. Набагато складніше, – це відновлення нації, бо фактично наші люди постраждали найбільше. Знаю з власного досвіду, адже мій чоловік – військовий, а я – дружина військового. Шукати інвестиції і класти бетон – це більш прагматичні речі, важко доторкнутися до людських сердець, розуму та того, що відбувається всередині людської душі. Повернуться з фронту наші хлопці: понівечені фізично, зранені морально та ментально, – і відновити цю націю буде надзавданням. Важливою буде як підтримка держави, так і загалом суспільства. Тут головне, як відбудеться підтримка професіоналів у цій сфері і пересічних громадян. Мені здається, що нам потрібно зараз загартовувати наших людей до тих випробувань, які чекають нас попереду. Ми не можемо одягати рожеві окуляри, хоча дуже хотілося б. В певні моменти ми будемо відчувати ту ейфорію, коли в нас будуть вагомі результати перемоги, в нас буде розуміння майбутнього, бо коли люди живуть у невідомості – то дуже непросто. Проте найважливішим і найскладнішим буде реабілітація людей, які пройшли крізь війну».
Анатолій Цьось, ректор Волинського національного університету імені Лесі Українки, доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор, Заслужений діяч науки і техніки України:«Після війни Україна як ніколи потребуватиме освічених, ініціативних молодих людей, які мають проактивну позицію, стійкі світоглядні цінності. Сьогодні університет об’єднує довкола себе і представників бізнесу, і владу, і громадських активістів. Це дуже важливо! Ми пишаємося тим, що маємо потужний кадровий склад. Освітній процес в університеті забезпечує більше як 141 професор і доктор наук, понад 515 кандидатів наук, доцентів. Це величезний інтелектуальний ресурс, який дозволяє як забезпечити якісний освітній процес, так і брати участь у розробці регіональних та місцевих програм, зокрема, орієнтованих на відбудову України після перемоги. Ми взаємодіємо з громадами, де знання наших викладачів та студентів трансформують у практичні рішення. Ми відкриваємо нові освітні програми, є базою підготовки майбутніх фізичних терапевтів, ерготерапевтів, практичних та клінічних психологів, лікарів, які вкрай потрібні Україні як під час війни, так і у післявоєнній розбудові. Як ніколи Україна потребує фахівців, орієнтованих на мультидисциплінарну командну роботу, і ці виклики ми враховуємо, формуючи навчальні плани та відкриваючи затребувані спеціальності. Окрім того, щиро дякую студентам, викладачам, усім працівникам за активну громадянську позицію, системну волонтерську діяльність. Хочу відзначити дуже ефективну роботу студентської ради із волонтерськими організаціями, всеукраїнськими студентськими об’єднаннями. Вміння долати труднощі, протистояти викликам, бути патріотом своєї країни – це найважливіші риси майбутньої української еліти, які формуються не лише в родині, а й у студентські роки. І ми це розуміємо та багато для цього працюємо».
Едуард Зубчик, директор Волинської обласної дирекції АБ «Укргазбанк»: «Вважаю, що після війни нас чекає період відбудови… Відбудови і економіки, і територій, які зазнали втрат і пошкоджень. На мою думку, наші партнери – країни Європи та Сполучені Штати Америки – будуть досить потужно фінансово допомагати нам. Вони стоятимуть в черзі, хто більше надасть допомоги і хто швидше це зробить… Це буде стосуватися і фактичної відбудови міст та районів обʼєктів соціальної інфраструктури та розмінування територій. Вже не буде йтися про надання зброї, а мова буде вестися за соціальну складову – післявоєнну відбудову. А так, як коштів у наших закордонних партнерів немало, це буде справжнє змагання – хто перший і хто більше… Відповідно Україна матиме сильну економіку та перспективне майбутнє.»
Олена Пархомей, керівник ТОВ «Інтелект-центр», Фінансовий експерт, провідний бухгалтер, лектор: «Майбутнє нашої України залежить лише від нас: від нашого сприйняття реальності, бажання в майбутньому жити і працювати в цій країні, повазі до оточуючих, культурі плати податків, відповідальності за свої вчинки. Війна закінчиться, і настане час відбудови України, ось тоді потрібно поставити запитання: чи готові ми до виснажливої праці, сприйняття нової реальності, довгоочікуваного результату, який буде не відразу? Як економіст та бухгалтер, маю особисте бачення ситуації: податкова політика держави вкрай незадовільна та не відповідає військовому часу, представники державних та контролюючих органів, на мою думку, переслідують інші цілі та завдання, ніж потрібно було б в даних умовах. Як тільки буде діалог бізнесу та держави на справедливих і прозорих засадах, буде контроль не тільки за справлянням податків, а й за видатками з бюджету – буде довіра бізнесу, бажання чесно декларувати та сплачувати податки, а відтак розвивати економіку України. Але, пройшовши шлях виживання з 2022 року, переконана: усі ми зробимо відповідні висновки, дії, правильний вибір, оскільки тут жити нам, нашим дітям, внукам – справжнім українцям!»
Юрій Ковальчук, голова Затурцівської територіальної громади: «Я вірю в те, що Україна буде мати велике майбутнє. В нашої країни великий потенціал. Я це бачу навіть з позиції голови громади. Дуже розумні та працьовиті люди живуть в нашій країні. Більшість з них знає, що робити. Зараз часто чую висловлювання: «Аби закінчилася скоріше війна», «після нашої перемоги і закінчення війни». Далі звучить фраза: «Ми все зробимо, відбудуємо, розберемося з проблемами». Хочу відмітити, що люди наші в такий важкий час дають собі раду. Після війни в них виростуть крила. З такими людьми в країни точно є майбутнє. Думаю, що в Україну підуть інвестиції. Але зараз головне – допомогти ЗСУ, зберегти людей, зберегти інфраструктуру. Шанувати пам’ять тих, хто загинув, захищаючи Україну».
Спілкувалась: Олена Бекеша
Опубліковано: журнал "People UA" #2(57) літо 2024