Як працює штучний інтелект?
Як працює ШІ?

Штучний інтелект (далі – ШІ) дедалі більше заполоняє сфери діяльності людства: від дистанційного керування роботами до написання електронного листа. І це не дивно, адже штучний інтелект може працювати 24/7, він ніколи не піде на лікарняний, не скаже: «Я цього не буду робити», а виконає те, що від нього хочуть. Елементи ШІ впроваджують у кожну сферу бізнесу, адже нейронній мережі можна віддати на опрацювання рутинні обов’язки, а рядові працівники отримають більше часу на виконання складніших завдань. Перевагою ШІ є оптимізація процесів, що дозволяє зменшити потребу людського втручання у роботу. Ще одна вигода у користуванні штучним інтелектом – здатність аналізувати дані й створювати прогнози майбутніх подій, що допомагає у прийнятті стратегічних рішень.

Програма видає відповіді на запитання користувачів, проте вона постійно вдосконалюється. На її розвиток впливає вид навчання:

  • машинне навчання – основний метод розвитку, де машина навчається на основі даних і здатна покращувати з часом свої результати.
  • глибинне навчання – вид, де машину тренують сприймати великі обсяги необробленої інформації та видавати рішення, зважаючи на дані, які там містяться.
  • нейронні мережі – що діє за принципом центральної нервової системи та використовується для розв’язання складних задач.

 

Штучний інтелект у фінансах

Нейронні мережі можуть допомогти в обрахунку та математичних діях. Проте є і мінуси – програма не знає законодавства України, тому не завжди може розуміти, за якими правилами й нормами потрібно регулювати звітність.

Штучний інтелект у логістиці

Можливості мережі не зупиняються на Google-картах. Штучний інтелект аналізує, де будуть затори, як потенційні погодні умови вплинуть на дорогу і у кінцевому результаті обере коротший і вигідний шлях. Моніторинг працює цілодобово і потребує менших витрат, які могли бути використані, якби ці операції виконував працівник. Також ШІ може контролювати переміщення вантажів.

Штучний інтелект в медицині

Алгоритми допомагають у точній діагностиці з різними медичними ознаками. Зокрема, у 2023 році переповідали історію, як чат GPT допоміг американці Кортні дізнатися про хворобу сина. Хлопець був у 17 лікарів, та ніхто не міг точно сказати, чому він перестав рости та через що щодня відчуває головний біль. Довірившись ШІ, жінка записала усі симптоми в мережу, а чат GPT діагностував рідкісне захворювання – розщеплення хребта та ваду розвитку спинного мозку.

Мережа також може надавати пацієнтам терапевтичні рекомендації, зважаючи на індивідуальний стан кожного. Проте фахівці радять не зловживати особистими даними хвороб та з обережністю використовувати нейронні мережі.

Порада використання ШІ

Програми працюють за таким принципом: користувач вводить в пошук запитання чи робочу вказівку, а ШІ генерує наявну базу даних та видає результат. Тому найголовнішим етапом є правильне формулювання запитання. Якщо піар-менеджеру потрібно створити допис, він має вказати у запиті свій рід діяльності, звернувшись до штучного інтелекту: «Ти – крутий маркетолог. Напиши пост, як би це зробив піарник».

Проте потрібно не забувати змінювати свою роль у пошуковому запиті, коли використовуєте ШІ для іншої сфери (до прикладу, коли після створення посту перейшли до вирішення фінансових розрахунків), тому що програма запам’ятовує попередні питання і продовжує генерувати відповіді, спираючись на них, тобто досі мислить як піарник, а не фінансист.

Виклики та безпека

Інтернет – це величезна база даних, і постає питання рівності, адже доступ до цих відомостей є не у всіх користувачів певної платформи, а лише в її розробників. Отже, викликом для суспільства стане те, аби люди з більшими можливостями доступу до бази даних не ставали вище над іншими й не використовували це проти них.

Памятайте, щоб не потрапило в інтернет, звідти його вже не забрати. Навіть якщо це приватна переписка у месенджерах, де користувачі видаляють свої повідомлення. В якийсь момент штучний інтелект може зібрати дуже багато компромату на різних людей. Тому ШІ повинен бути трохи обмеженим на державному законодавчому рівні.

Та поки що над правилами регулювання та законодавчими нормами для штучного інтелекту лише починають працювати. Тому згодом потрібно буде вирішити, які наслідки очікуватимуть тих, хто завдяки ШІ створює фейки та виманює в інших користувачів гроші.

Викладачі-програмісти, які працюють в напрямку IT, подейкують, що новачки сприймають штучний інтелект, як щось глобальне та незрозуміле. Проте варто знати, що ШІ – це лише програма, яка, на противагу іншим, володіє значно потужнішими процесами і здатна зберігати більшу кількість даних, які може обробити, а на їх основі ухвалювати рішення. Тому на сьогодні ми маємо його сприймати так само  як двадцять років тому мобільний зв'язок.

Автор: Тетяна Маркопольська

(інформація з почутого на воркшопі «Жіночелідерство та сімейнийбізнес у часивикликів»)

 

Опубліковано: "People UA" #3(58) осінь-зима 2024