Ростислав Новосад

«Успіх керівника полягає в любові до справи, яку робиш»

З кожним роком Волинь стає все більш економічно розвиненою і на це впливає багато факторів. Зокрема, великі підприємства, які виводять нашу область на новий рівень. ПрАТ «Гнідавський цукровий завод» – одне із них. За 60 років свого існуваннявін не лише достойно вистояв усі кризи, а й зумів стати одним із найкращих цукрових заводів України. Завод прогресує з кожним роком завдяки мудрому керівництву, виваженим рішенням та прийнятій стратегії. Як вдається тримати марку та високий рівень, а також про виробництво, диверсицікацію та інвестиції читайте у цікавому інтерв’ю із головою правління Гнідавського цукрового заводу Ростиславом Новосадом.

Довідка

Персона: Новосад Ростислав Павлович

Посада: Голова правління ПрАТ «Гнідавський цукровий завод»

Вчинок для менеусвідомлені, нестандартні дії в нестандартних ситуаціях. Коли ризикуєш особистим в інтересах суспільного

Ідеальний відпочинок для мене це коли отримуєш задоволення від спогадів

Улюблене святоВеликдень

Ранок має починатися з настрою на позитив

Улюблена пора року – весна

Мені важливо, що про мене думає мама, друзі та родина, як об’єктивні критики

Поважаю тих, хто досягнув мети

Щастя для мене – це духовне усвідомлення отриманого задоволення і радості

 

People UAРозкажіть про свій професійний шлях. Яку освіту здобували та який досвід роботи маєте за плечима?

 

Ростислав Новосад: У мене дві освіти. Я закінчив механіко-математичний факультет Львівського університету за спеціальністю «Механік, математик-прикладник». А другий свій диплом отримав в Академії державного управління за спеціальністю «Магістр державного управління». Довелося попрацювати в охороні громадського порядку, в галузі освіти та сільського господарства, в органах державного управління і місцевого самоврядування і сьогодні на виробництві. Я пройшов від районної ланки до обласної.

 

People UAЯк давно Ви очолюєте керівну посаду на ПрАТ «Гнідавський цукровий завод» і що входить до Ваших службових обовязків?

 

Ростислав Новосад: Я очолив підприємство з травня 2016-го року. На зборах акціонерів було обрано мене головою правління, до цього я працював виконуючим обов’язки і 12 років заступником на цьому ж підприємстві. До посадових обов’язків голови правління входить оперативне управління заводом, організація його виробничо-господарської діяльності та забезпечення виконання завдань підприємства, передбачених статутом.

 

People UAГнідавському цукровому заводу 60 років. В той час, коли кількість цукрових заводів в Україні значно зменшилась, ПрАТ «Гнідавський цукровий завод» впевнено дійшов до рівня сучасного європейського підприємства. Як вдалося заводу витримати усі економічні процеси за цей період часу, в тому числі кризові періоди в Україні?

 

Ростислав Новосад: З 1998 року кількість цукрових заводів в нашій країні справді зменшилась. Наш завод вдалося зберегти тільки завдяки колективу та правильно визначеною фінансово-господарською стратегією акціонерів. Наш завод є максимально прозорим, ми завжди покладалися тільки на себе, максимально дистанціюючись від політичної діяльності. Ми добросовісно і якісно виконували свою роботу і досягли того, що є одним із кращих заводів в Україні.

 

People UA: З якими завданнями зіштовхнувся керівник підприємства до приватизації і з якими сьогодні маєте справу власне Ви як голова правління ПрАТ «Гнідавський цукровий завод»?

 

Ростислав Новосад: На той час керівник займався виключно виробничими питаннями. А сьогодні це перш за все розгляд комерційних питань, забезпечення фінансово-господарської політики, адже ми перейшли від планових до ринкових умов роботи.

 

People UA: Поділіться найбільшими досягненнями заводу на сьогодні.

 

Ростислав Новосад: Завдяки правильній стратегії роботи ПрАТ «Гнідавський цукровий завод» є лідером цукрової галузі Волині та Західної України. Саме наше підприємство у 2003 році першим у державі створило національну цукрову торговельну марку – ТМ «Солодко», під якою випускається та фасується наш цукор. Підприємство здобуває різноманітні нагороди на аграрних та харчових форумах найвищого рівня: «Аграрний олімп» – за вагомий внесок у розвиток аграрного бізнесу в Україні. А продукція з ТМ «Солодко» цукор-пісок природний, цукор-цукор, цукор-пресований, дрібнокристалічний цукор є лідером продажу. Підприємство активно співпрацює із закордонними партнерами. На основі цього досвіду в ПрАТ «Гнідавський цукровий завод» проводиться робота по масштабній реконструкції.

 

People UA: У світі щодня з’являються нові технології. Яким чином відбувається модернізація Гнідавського цукрового заводу?

 

Ростислав Новосад: Насамперед, щоб робити модернізацію, потрібно поставити мету та обрати стратегію. Тому нами була обрана стратегія розвитку, і ми робимо модернізацію по трьох напрямках. Перший – це енергозбереження, друге – автоматизація підприємства, третє – підвищення якісних і кількісних показників. І до цих напрямків прописана програма, завдяки якій ми змогли залучити як кредитні, так і власні кошти. За останні три роки ми інвестували значні кошти, і якби ми цього не робили, то опинилися б у критичній ситуації. За цей період часу ми значно збільшили показники. Важливим напрямком розвитку було обрання ще однієї гілки розвитку – диверсифікація нашого виробництва і продукції. Ми не тільки випускаємо традиційний цукор, ми випускаємо цукор шести різновидів. Побічні продукти: мелясу та жом ми також диверсифікували. Тому витримали усі кризові періоди та вперше в Україні побудували новий сучасний біоетаноловий завод.

 

People UA: На базі Гнідавського цукрового заводу діє підприємство, що переробляє мелясу на біоетанол. Розкажіть нашим читачам про перевагу біоетанолу як альтернативного палива.

 

Ростислав Новосад: ТзОВ «Біопек» виробляє різну продукцію: розчинники, етанол як складова бензину, а також маємо можливість виробляти біоетанол. Біоетанол це енергетичне паливо, яке має за основу етиловий спирт, проходить денатурацію і виходить продукт, який використовується як енергетичний носій. Цей продукт виробляється не з хімічної, а з біосировини. В цілому, біоеталол – екологічно чистий продукт. А для України це дуже важливо. Біоеталол – виробляється з відтворюваної сировини, запаси якої відновлювальні. Ми відходимо від залежності тих країн, в яких ми купуємо нафту, а це енергонезалежність.

 

People UA: Розкажіть про збут цього біологічного палива. Куди постачаєте біоетанол?

 

Ростислав Новосад: Реалізація відбувається в Україні. Плануємо експортувати, але наразі законодавча база не досконала в цьому напрямку. Біоетанол – це майбутнє нашої держави, але, на жаль, ніхто не поспішає. А це дуже потужна сировина, компонент для бензину, харчовий розчинник. Завдяки цьому меляса зменшує шкідливі викиди у повітря, збільшується октанове число, покращується екологія і збільшується енергозбереження, ми впевнено йдемо до енергонезалежності. Тому біоетаноловий завод – це, напевно, один із найбільш патріотичних проектів на Волині та Україні в цілому.­­­­­­

 

People UA: Гнідавський цукровий завод надає велику кількість робочих місць. Як вдається керувати таким великим колективом? Розкажіть про мікроклімат на підприємстві. Яким принципами керуєтеся у роботі?

 

Ростислав Новосад: В першу чергу важливо підібрати професійні кадри. На Гнідавському цукровому заводі працює 420 людей, в сезон – 660, плюс штат біоетанолового заводу. Основне в роботі керівника – вселити віру в те, що роблять люди. Я намагаюсь створити систему демократичності, де є багато думок. Підтримую атмосферу творчості та колективізму, прагну забезпечити принцип справедливості. Щоб працівник знав, якщо він не вийде на роботу, буде покараний, а якщо зробить більше – буде привілейованим. Отже, все дуже просто: кадри, стратегія, справедливість. Тоді можна достукатися до свідомості колективу, бо люди тобі вірять. Це принцип моєї роботи, я намагаюсь за ним діяти. Важко перебудувати психологію, але ми до цього йдемо і прагнемо. Ще одна важлива деталь: ми нащадки політичного відбору. Ніхто не відміняв закони генетики. Нас систематично нищили голодомором, робили сірою масою, якою легко керувати. Діяв принцип «хто був ніким – стане всім», люди через ту психологію замість працювати, чекали, коли можна взяти чуже. Тому ми пожинаємо наслідки попередньої системи. Але треба розуміти, що наша нація є найкраща, бо ми, українці, працьовиті. У 70-х роках про нас казали, що ми – країна-переможець, а зараз кажуть, що ми раніше ліпше жили. Схаменіться! Поки ми не змінимось самі, будемо мати владу, яку заслуговуємо. В чому винний президент, що хтось з поважного джипа викидає сміття посеред дороги, а не викидає його у смітник?

 

People UA: Які Ваші далекоглядні плани та завдання як голови правління ПрАТ «Гнідавський цукровий завод» ставите перед собою на 2019 рік?

 

Ростислав Новосад: Ми плануємо розширення виробництва, і працюємо над цим. Все залежить від фінансів. В планах – побудувати сушку для жому, адже це ліквідний товар. Вирішується питання виробництва вуглекислоти, і стоїть відкрите питання побудови біогазового комплексу.

 

People UAМинулий сезон був рекордним по врожайності цукрового буряка у нашому регіоні. Про що це свідчить і як відобразилися ці результати на роботі Гнідавського цукрового заводу?

 

Ростислав Новосад: Ми працюємо над тим, щоб були хороші врожаї, для цього створена сировинна служба, яка постійно працює, вивчає і ділиться досвідом. Ми чи не єдині в Україні, у яких буряк на договірних засадах. Це засвідчує нашу порядність, бо ми не втрачаємо бурякоздавачів.

 

People UA: Гнідавський цукровий завод є не лише одним із лідерів у виробництві цукру, а й славиться за кількістю різних сортів продукції. Зокрема, виробляє коричневий цукор. Які властивості має коричневий цукор і чи можна його вважати кориснішим за білий?

 

Ростислав Новосад: Коричневий цукор має ті ж властивості, що і звичайний, але в ньому є ще корисні мікроелементи. Я би рекомендував його вживати. Щоправда технологія виробництва коричневого цукру є більш затратною, тому він трішки дорожчий, але й користі від нього більше.

 

PeopleUA: Нещодавно Гнідавському цукровому заводу передали сертифікат відповідності системи менеджменту ISO. Які можливості дає заводу цейсертифікат?

 

Ростислав Новосад: Цей сертифікат від міжнародної організації затверджує певні стандарти виробництва продукції і її реалізації. Сьогодні сертифікат відповідності системи менеджменту ISO – це необхідність. Я вважаю, без такого сертифіката заводи будуть неконкурентноспроможними. Це вимога часу номер один, без неї ніхто купувати цукор не буде. Сертифікат ISO дозволяє забезпечити реалізацію нашої продукції на такі потужні компанії, як ПрАТ «Волиньхолдінг», «Світоч» («Nestle»), «ROSHEN» та іншим виробникам кондитерської продукції.

 

People UA: 27 лютого в Броварах відбувся ІІІ Міжнародний конгрес для виробників та переробників цукрових буряків «Sugar World 2019», в якому ПрАТ «Гнідавський завод» брав участь. Розкажіть більше про цю «солодку» подію.

 

Ростислав Новосад: Це велика «цукрова тусовка», до якої були залучені іноземні спеціалісти та висвітлені всі передові технології паралельно в двох напрямках – «Буряковій» та «Цукровій». На конгресі були підняті важливі теми про світовий та український ринок цукру та побічної продукції; утилізацію жому: гранулювання, біоенергетичні проекти; технологічні аспекти виробництва та зберігання цукру;  виробництво якісної сировини для цукрових заводів.

 

People UA: З ким співпрацюєте? Розкажіть про ділових партнерів ПрАТ «Гнідавський цукровий завод».

 

Ростислав Новосад: Партнери – це наша гордість. Ми співпрацюємо з такими господарствами, керівниками яких є Валерій Діброва, Олександр Андріанов, Віктор Шумський, Анатолій Никонюк, Валентина Здрилюк, Євген Шеліпін, Андрій Ясниський та інші. Нашими підрядниками є ремонтно-механічний завод «Славута», «Адвісмаш» (керівник генеральний директор Ельдар Кучава), «ЦукорЕнергоМонтаж» (Микола Мазур), «Інтехнов» (Микола Парахоня), «Техенергоцентр» (Петро Вара), «Магмас-автоматик» (Юрій Мрічко), «Сатер» (Олександр Арапов), «Агробрікс» (Леонід Лащ). Варто відмітити й постачалькників обладнання: «Noton» (Польща), «Polimex» (Польща), «Babbini» (Італія), «BMA» (Німеччина), «Putch» (Німеччина), «Hanmar» (Польща).

Це ті люди, які розуміють нашу ситуацію, а ми їхню. Це і дозволяє нам бути одним з кращих заводів України. Я зобов’язаний висловити велику подяку усім їм.

 

People UAНещодавно Ви як голова правління ПрАТ «Гнідавський цукровий завод» отримали нагороду на Премії «Люди Року-2018. Волинь» у номінації «Промисловець року». Яке значення для Вас має ця перемога?

 

Ростислав Новосад: Перш за все, це відзнака всього колективу. Я вважаю це великим авансом, тому це стимул до подальшого вдосконалення. Безмежно вдячний організаторам за цю нагороду.

 

 

People UAВід роботи потрібно відпочивати, аби з новими силами завойовувати світ. Ви людина сімейна, розкажіть, як разом з рідними проходите дозвілля.

 

Ростислав Новосад: В мене чудова сім’я, дружина Оксана і два сини. Старший син Тарас вже закінчив Київський університет імені Т.Г.Шевченка за спеціальністю «економіка», а менший Богдан цього року закінчує навчання у школі й готується до вступу у ВУЗ. Ми з сім’єю полюбляємо проводити вільний час разом, відпочинок може бути як активним, так і пасивним. Я люблю рибалку, готувати страви на мангалі.

 

People UA: Кому завдячуєте своїм успіхом?

 

Ростислав Новосад: Завдячую Богу, через призму того, що в мене перш за все батьки виховали по-християнськи. Завдячую моєму родинному колу, друзям, колективу, всім тим, хто поруч.

 

People UAТрадиційне питання від нашого журналу: в чому ваш секрет успіху?

 

Ростислав Новосад: Успіх керівника полягає у любові до справі, яку робиш, та щирості у відносинах з людьми.

 

People UAНасамкінець, декілька теплих слів для жінок, адже цей випуск виходить у переддень свята весни.

 

Ростислав Новосад: Усе те, про що ми сьогодні спілкувалися, спрямоване, аби зробити жінок щасливими, бо без вас немає життя. Вітаю з цим святом і бажаю, щоб ви були щасливими. Це поняття в собі уособлює усе: і любов, і взаємини у родині, і здоров’я. Наші українські жінки найпрекрасніші. Нехай на Вашому обличчі завжди буде усмішка і ваша любов завжди оберігає нас, чоловіків.

 

Спілкувалася: Олена Бекеша. Фотограф: Яна Юрчук (фотостудія «KRAPKA»). Локація: «Meat&Green» (Noble)

 

ПрАТ «Гнідавський цукровий завод»

м. Луцьк, вул. Ранкова, буд. 1

тел.: (0332) 77 25 19, факс: (0332)77 25 16

info@gnidava.pp.ua

www.gnidava.lt.ua

 

Опубліковано: People UA № 6(46), весна 2019