Правова природа земельного сервітуту

Чи зобов’язані сусіди укладати з Вами договір користування Вашою земельною ділянкою, яка належить Вам на праві приватної власності, якщо вони користуються Вашою землею з метою проїзду та проходу до своєї земельної ділянки? Все частіше до мене як адвоката звертаються клієнти із подібними питаннями. Відповідаю: звичайно, зобов’язані, адже це Ваша власність, і тільки Вам вирішувати, на яких умовах нею будуть користуватися сусіди. В межах розумного, звичайно. Право власника або землекористувача на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками) – є правом земельного сервітуту.

У багатьох випадках право сервітуту оформляють сусіди, яким потрібно через ділянку іншого сусіда проїхати, пройти або провести водопровід тощо. Але при цьому просто нахабно вимагати у сусіда зробити дорогу посеред його городу не можна. Необхідно навести достатні обґрунтування, що в інших місцях або іншими способами зробити дорогу або провести трубопровід неможливо, або дуже складно. Крім цього, частина 4 статті 98 Земельного кодексувизначає, що сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

Встановлення земельного сервітуту не має привести до позбавлення власника обслуговуючої ділянки жодної з його можливостей щодо користування чи розпорядження землею в повному обсязі.

Право земельного сервітуту фактично полягає в тому, що особа набуває можливість обмеженого використання чужої земельної ділянкидля певних цілей у встановлених межах. Стаття 99 Земельного кодексу закріплює такі види земельних сервітутів: право проходу та проїзду на велосипеді; право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху; право на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм); право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій; право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку; право прогону худоби по наявному шляху; право встановлення будівельних риштувань та складування будівельних матеріалів з метою ремонту будівель та споруд; інші земельні сервітути.

Обов’язковою передумовою для встановлення сервітуту повинно бути: звернення зацікавленої особи до власника земельної ділянки з пропозицією щодо встановлення сервітуту.

Найбільш поширеним є встановлення сервітуту на підставі договору між особою, яка вимагає його встановлення, та власником земельної ділянки. Укладення договору сервітуту здійснюється відповідно до вимог Цивільного кодексу України з урахуванням вимог Земельного кодексу України.

Суб’єктами сервітутних правовідносин є власник або законний володілець речі та суб’єкт сервітутного права на неї – сервітурія.

Типова форма договору земельного сервітуту законом не визначена, тому він може укладатися у довільній формі відповідно до вимог цивільного законодавства. Щодо змісту такого договору про встановлення земельного сервітуту, то, виходячи з його спрямованості, слід чітко викласти усі права, що надаватимуться особі, в інтересах якої встановлений сервітут та визначити обов’язки такої особи. Оскільки сервітут на користування може бути як платним, так і безкоштовним, тому у договорі потрібно встановити ціну за користування земельною ділянкою, зазначити порядок розрахунків, відповідальність за невиконання обов’язків особою, на користь якої встановлено земельний сервітут, порядок внесення плати за сервітут та термін його дії.

Право земельного сервітуту виникає після його державної реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на земельну ділянку відповідно до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».

У сучасному українському законодавстві загальні положення про сервітут містяться в главі 32 Цивільного кодексу України та главі 16 Земельного кодексу України.

Автор: Адвокат Ірина Міщук

м. Луцьк, вул. ЛесіУкраїнки, 10/21

тел.: +380504328664, +380672179391

..................................................................

Опубліковано: журнал "People UA" #2(57) літо 2024

Фотограф: Аліна Мендак. Локація: кафе UNO